Jak na věc


žítkovské bohyně jiří jilík

Klasické černé šaty: Čím je oživit, aby celý outfit nepůsobil nudně?

    Její domek je dnes v majetku rodiny Mizerových, která jej nechala s úctou k této význačné ženě zrekonstruovat do podoby, v jaké v něm po celý svůj skromný život žila.


Srovnání: Ženy telefonují déle a průměrně pošlou více SMS zpráv, muži jsou spíše stručnější

    Na moravských Kopanicích, v kraji bělokarpatských lesů a horských planin nalezneme také velmi silnou tradici lidové magie. Zejména osada, dnes samostatná obec Žítková a obzvláště pak její část Černé ("Čjerné") je odedávna prosnulá místními ženami. Říkalo se jim bohyně a jejich umění nazývali lidé bohyňováním (naše "kopaničárské" nářečí zná také výraz bohovac a v určitých souvislostech se používá výrazů "čítac", "robic"). Osobně se domnívám že by se tyto ženy měly nazývat spíše vědmy, nikoliv bohyně. Vycházím z názoru, že jejich umění se zakládá na hlubokém křesťanském přesvědčení a za "božstvo" se samy rozhodně nepovažovaly a nepovažují. Označení bohyně berou jako hanlivé. Traduje se o nich, že dokáží nejen léčit pomocí léčivých bylin, ale také najít ztracené či ukradené věci nebo dobře poradit v partnerských problémech. Vyhledávány byly rovněž pro ochranu před uřknutím, na což se v minulých dobách hojně věřilo. Díky svým schopnostem byly v minulosti velmi často pronásledovány a pranýř
    Nedaleký region Moravské Kopanice na pomezí Česka a Slovenska má svá dramatická tajemství. Doposud si v něm lidé uchovávají osobitý životní styl, který se vůbec nepodobá městskému. Román Kateřiny Tučkové probudil nezvyklý zájem o tento region. Upozornil nás na pozoruhodné ženy, o nichž se hovořilo pomalu už snad jen mezi pamětníky a historiky, na ženy schopné léčit, ale i uřknout a proklít, ženy spjaté co nejtěsněji s přírodou a pozoruhodnou magií, která má své kořeny v hlubokém dávnověku. Vpravila nás do dramatického příběhu, v němž se do odhalování minulosti žen, kterým se říkalo Bohyně, vrhá s největší posedlostí neteř jedné z nich, Dora Idesová. Čím více se dozvídá Dora Idesová o minulosti těchto žen, jako by se dozvídala více o sobě samé.


Plánujete dovolenou a nevíte, kde se ubytovat? Zkušení cestovatelé vám poradí

    Ta pravá vánoční atmosféra už přímo visí ve vzduchu, proložená vůní svařáku a vánočního cukroví… A čím si jí ještě zintenzivnit? No přeci pohádkami! Připravili jsme si pro tebe test, ve kterém si ověříš, jak velký znalec jsi, případně přidáme nějaké tipy, jak se zlepšit.
    Že jsou ženy upovídanější než muži, to je obecně známý fakt. Dokazuje to i průzkum četnosti využívání mobilních služeb, něžné pohlaví v počtu provolaných minut i odeslaných SMS zpráv vítězí na celé čáře. Komu ženy nejčastěji volají? Jaké je jejich nejoblíbenější mobilní zařízení? A jak často využívají data? Omrkněte detailní statistiky.


Kupujete nový televizor? S prodlouženou zárukou od výrobce můžete ušetřit.

    Kněz Josef Hofer, který působil ve Starém Hrozenkově, ve svém spise z roku 1913 BOHYNĚ NA ŽÍTKOVÉ praví: " Je to malé hnízdečko ta Žítková, vlastně jsou to jen Kopanice, ale široko daleko známé. Vždyť zde bydlejí "bohyně", jež nejen umějí "léčit", nýbrž i vynajíti ukradené, začarované a nevyzpytatelné věci. Dovedou vyrovnávati spory a sváry, po případě je ale též dovedou způsobiti a rozdmýchati, dovedou vypomáhat milencům neb zamilovaným ve všech jejich tužbách, ale dovedou je též i rozlučovat. Žitkovou zná nejen prostý lid, nýbrž i inteligence. Zná ji celá Morava, Uhry, ba i Vídeň, Praha i Varšava. Denně, prosím, denně se u bohyň vystřídá i padesát osob, hledajících pomoc v různých záležitostech. K nim se utíkají bídáci v halenách, páni se zlatými řetězy, dámy v hedvábí, se závoji na tváři. K nim putují lidé zdaleka pěšky, k nim jedou páni a dámy v kočárech... .Od Prešpurka až po Budapešť, od Dunaje až k Tatrám, od Bojkovic až k Praze, od Hané až po Košice, od Varšavy až po Vídeň chod
    Využijte možnosti navštívit a prohlédnou si dům, v němž svůj život prožila poslední žítkovská bohyně Irma Gabrhelová (1905 – 2001). Byla proslulá svým léčitelským a věšteckým uměním, moudrostí a schopností pomoci lidem v nouzi, o čemž svědčí vzpomínky mnohých vděčných návštěvníků.
    Plánujete dovolenou, ale nevíte, kam vyrazit? Rádi byste se vydali na vlastní pěst prozkoumat Španělsko? Nevíte, jaký typ ubytování je tím nejlepším pro rodiny s dětmi? Otázek při plánování dovolené vyvstane celá řada, najít odpověď ale na ně nemusí být vůbec těžké. Stačí se poradit s těmi, kteří jsou zcestovalí a kteří řeší stejné problémy jako vy.
    Aktuální nástup vysílání ve formátu DVB-T2 znamená pro většinu domácností nutnost změny. Buď musí doplnit televizor dalším zařízením, nebo pořídit zcela nový.
    Vážený návštěvníku našich stránek,rádi bychom Vás informovali, že na této internetové stránce už nepodporujeme prohlížeč Microsoft Internet Explorer verze 6 (odvozené a předešlé verze).


Kateřina Tučková: Žítkovské Bohyně

    Říkalo se jim bohyně, uměly předpovídat budoucnost z karet nebo vosku a léčit bylinami. V současnosti už žádná z nich nežije, ale v paměti zůstávají napořád.
    Ko konci roku 2013 vyšla kniha Žítkovské čarování, která vznikla spojením dvou dříve vydaných knih – Žítkovské bohyně (2005) a Žítkovské čarování (2006). Autor Jiří Jilík, fascinován moravskými Kopanicemi a setkáním s žítkovskou bohyní Irmou Gabrhelovou, nabízí čtenáři reálný obraz skutečného života bohyň z osady Žítková. Žítkovské čarování okouzlí čtenáře množstvím dobových fotografií zachycujících samotné bohyně a oblast Žítkové.
    Ženy, kterým se tak říkalo, pocházely z rodu bohyní z Žítkové. Byly proslulé svými magickými schopnostmi. Uměly totiž dokonale léčit neduhy a věštit budoucnost. Působily v kopcích Bílých Karpat pravděpodobně od 6. století a jejich umění se předávalo z generace na generaci.


Městské divadlo Zlín: Žítkovské bohyně

    Jiří Jilík provází čtenáře po stopách lidové magie v Bílých Karpatech. Dává nahlédnout do života žítkovských bohyní a do dnes již zaniklého fenoménu, jehož kořeny sahají do pradávné minulosti. První část Žítkovského čarování pojednává o fenoménu žítkovských bohyní a jeho historii, představuje oblast Žítkové a objasňuje čtenářům, kdo byly bohyně a čím se zabývaly. Druhá část knihy je výběrem z tvorby autorů, kteří o bohyních psali dříve. Kromě vypravování o dobrých vědmách zde čtenář najde i zajímavé poznatky o již zaniklém světě moravských Kopanic.
    Bohyně nosily jména jako Pagáčena, Fuksena, Surmena nebo Belohlavá. Své tajemné schopnosti si velmi střežily, když poslední z nich zemřela, vzala si je s sebou a my se už nikdy nedozvíme, v čem spočívaly.
    Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele – její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice...

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00