Jak na věc


štěnice v bytě

Jak se štěnic zbavíme, máme-li je již doma

    Vím, jak nepříjemné kousance vám štěnice může způsobit. Někdy se kvůli štěnicím dokonce ani nevyspíte. Nejhůře kousance od štěnic snáší děti! Proto ke klientům přistupuji citlivě a s pochopením a hubím štěnice stejně pečlivě jako by to bylo u mě doma.
    K zahubení štěnic a jejich vajíček v lůžkovinách stačí vyprání v pračce při 60 0 C, studená voda zahubí dospělé štěnice a jejich larvy až za 24 hod., vajíčka přežívají.
    Člověka napadají v noci, nejčastěji asi 1 hod. před rozedněním, sání krve trvá 5 – 10 min. Štěnice domácí sají krev asi 2 krát za týden. Bodají nejčastěji na místech, která nemají lidé při spaní přikryta: na obličeji kolem očí, na pažích, zádech apod. Každá štěnice bodne vždy 3krát krátce za sebou, žertem se říká, že má snídani, oběd a večeři. Napadený člověk samotné bodnutí necítí, teprve později se dostaví dlouho přetrvávající a svědící reakce, která závisí na individuálních vlastnostech každého jednotlivce. Štěnice domácí naštěstí nepřenášejí žádné choroboplodné zárodky. Štěnice bodají přibližně na stejných místech kůže, jako komáři naletující v noci do bytů. Kožní reakce po bodnutí štěnicí nelze odlišit od bodnutí jiným druhem hmyzu.


Jak štěnice domácí žijí

    Aktivně se štěnice domácí šíří přelézáním z místnosti do místnosti nebo z bytu do bytu po chodbách i po vnější fasádě domu v létě, až na vzdálenost 30 m na jeden zátah. Přitom nemusí v původním místě výskytu ani hladovět. Mohou se rozlézat i ze zamořeného vystěhovaného nábytku. Pasivně se štěnice domácí šíří na neomezenou vzdálenost v zavazadlech, elektronických přístrojích, nábytku i ve svrchním oděvu. Štěnice byly nalezeny při cestování pěšky, auty, vlakem, lodí i letadly. Při podezření na výskyt štěnic v navštíveném ubytovacím zařízení je vhodné prohlédnout lůžko, matraci, lůžkoviny, čelo postele. Zavazadla by se neměla na noc pokládat na podlahu v blízkosti postele, aby se do nich štěnice domácí nenastěhovaly a při odjezdu a hned po návratu domů, by se měla důkladně prohlédnout.
    Vajíčka štěnic jsou bělavá, válcovitá a asi 1 mm dlouhá, jen o něco větší a světle zbarvené jsou nejmladší larvy. Dospělé štěnice domácí jsou 5 mm dlouhé, rezavě zbarvené, zploštělé, nemají křídla, nelétají, neskáčí, jen rychle běhají.
    Štěnice se ukrývají ve skupinách, někdy až o několika desítkách jedinců, což se odborně nazývá agregační chování. To jim usnadňuje páření po každém nasátí krve a současně zamezuje ztrátám vody z jejich těl. úkryty a jejich okolí lze poznat podle tmavě zbarveného trusu.


Jak se štěnice šíří

    U osob, které se s výskytem štěnic setkaly poprvé se typická kožní reakce objevuje se zpožděním, až po proběhlé imunizaci (alergizaci), která trvá necelý týden. Po této době se pak najednou během několika hodin objeví typické červené svědivé pupínky v každém místě sání. Intenzita "kopřivky" je tedy závislá na celkovém počtu sání v průběhu celého týdne. Většina lidí (cca 60%) nemá žádné kožní reakce na pokousání štěnicemi. U již imunizovaných osob se typická kožní reakce na místě sání objevuje do několika hodin.
    Štěnice postelová jak už je patrné z názvu se zdržuje v blízkosti postelí, záhybech matrací, ve švech povlečení, v konstrukcích postelí a sedacích souprav. Štěnice jsou ploché, proto se schovají do každé, štěrbiny, díry po hmoždinkách apod. Obložení zdí a stropu, odchlípnuté tapety, rámy obrazu a zrcadel, plakáty na zdech, poličky, podlahové lišty, okraje koberců, ve hřbetu a mezi stránkami knih, průchody teplovodních a elektrických rozvodů, zásuvky, lišty el. Rozvodů, mezi prádlem a oblečením.Štěnice jsou hmyz, který se sdružuje a ve vhodných úkrytech zakládá kolonie. Tyto kolonie jsou dobře dohledatelné podle tmavých výkalů štěnic, svlečků a světlých vajíček, které se hromadí v jejich okolí.viz foto níže.


Hubení štěnic - deratizace. Tel: 702 833 373, PO-NE 08-20:00 Hod.

    Každý pracovník hygienické stanice(deratizér)musí mít certifikát viz. fotogalerie, který ho opravňuje k této činnosti. A zároveň mu dovoluje nákup účinných látek K likvidaci štěnic, které nejsou volně dostupné! Pěkné stránky kvalitu služeb nezaručí!!!! Každý pracovník, který se hubením štěnic zabývá by měl své práci dobře rozumět a umět odpovědět na vaše otázky. Důležité je, kdy k vám deratizér může dorazit. Vy chcete štěnice vyhubit rychle. A ne být stále pokousaní. A asi nejdůlezitější je kolik vlastně zaplatíte.
    Dospělé štěnice i jejich larvy se živí pouze krví, kterou sají nejraději na lidech, ale můžou jí sát i na psech, kočkách, ptácích v kleci. Zdržují se proto nejraději v postelích, v lůžkovinách, matracích, dřevěných konstrukcích postelí nebo v těsné blízkosti postelí, v prasklinách stěn apod. tedy co nejblíže zdroje potravy. Po nasátí krve kladou samičky štěnice domácí vajíčka, která přilepují k drsným povrchů, např. na ložní prádlo. Dospělé štěnice (foto) žijí asi 1 rok, při pokojové teplotě dokáží hladovět asi 140 dní, při teplotě +13 0 C vydrží hladovět déle než 1 rok. Samice štěnice domácí naklade za život až 500 vajíček, vývoj od vajíčka do vajíčka trvá asi 2 měsíce. Výskyt štěnic nijak nesouvisí s hygienou, mohou žít v bytech starých, moderních, udržovaných i zanedbaných, v hotelových pokojích jakékoliv kategorie. Štěnice se stropů do postelí nepadají.


Napište nám a my se vám ozveme zpět

     Praha, Kladno, Mladá Boleslav, Liberec, Benešov, Hradec Králové, Rakovník, Plzeň, Varnsdorf, Česká lípa, Příbram, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Ústí nad Labem, Beroun, Tábor.
    Jediným spolehlivým důkazem přítomnosti je nález štěnice. Je jen málo pravděpodobné, že by někdo dokázal svépomocí a dokonale zlikvidovat štěnice ve svém bytě, domě nebo dokonce v jakémkoliv ubytovacím zařízení. Objednávka dezinsekce u odborné profesionální firmy je nezbytná a nejspolehlivější. Odborná firma také nejdříve potvrdí nebo vyloučí výskyt štěnice domácí a seriózní firma by měla pracovat se zárukou účinnosti na likvidaci štěnic.


Ekologie štěnice domácí

    Štěnice sají krev v noci, ve dne jsou v úkrytech. Při velmi vysokém stupni zamoření jsou však i přes den na volně přístupných místech (stěny, nábytek, rámy oken apod.). Bodají hlavně na odhalených (nepřikrytých) částech těla. Při vpichu štěnice vstříkne do rány anestetikum, takže kousnutí nebolí; zánět (zarudnutí a svědivost) se objeví až později. Sání trvá 5 - 20 minut. Interval sání krve je závislý na teplotě (při teplotě 18 - 20°C jedenkrát za 7-10 dní; při teplotě 25°C jedenkrát za 3 - 4 dny). Dospělá štěnice domácí žije obvykle necelý rok. Jak poznat, že máme štěnice doma.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00